СВЕТСКИ ДАН ШУМА
21.03.2015

СВЕТСКИ ДАН ШУМА

Светски дан шума, који је установљен 1971.године, када је Генерална скупштина Европске пољопривредне конфедерације донела одлуку да дан пролећне равнодневнице на северној, односно јесење равнодневнице на јужној Земљиној хемисфери буде посвећен шумама, обележава се данас широм планете. Циљ је био да се укаже на значај шума и њихов утицај на опстанак човечанства, јер непосредна и највећа корист од шума је та што су оне фабрика кисеоника. Оне данас покривају нешто више од 30 одсто укупних копнених површина Земље-простиру се на око четири милијарде хектара. У Србији је тренутно 29 одсто површина под шумама, односно три милиона хектара, а требало би да захватају око 41 одсто површина, наводи Привредна комора Београда. Непланским сечењем шуме човек угрожава природу и према проценама стручњака годишње нестане око 16 милиона хектара шума на свету. Уништавањем шума настају еколошке промене са штетним последицама, међу којима су првенствено промене земљишта и климе, а с тим у вези и нестанак многих биљних и животињских врста. Србија је потписала резолуције донете на 4.министарској конференцији о заштити шума Европе у Бечу, 2003.године, на којој су усвојени Свеевропски критеријуми и индикатори одрживог газдовања шумама, који подразумева проверу и хармонизацију на националном нивоу.

Јавном предузећу за газдовање шумама ''Србијашуме'', Шумском газдинству ''Ниш'' поверена је на газдовање површина од 55.775ha државних шума, шумског земљишта и осталог земљишта у оквиру Моравског шумског подручја. Укупно обрасла површина подручја је 48.135 ha, дрвна запремина је 5.802.659 m3, а годишњи запремински прираст 166.407 m3. Шуме у приватној својини Моравског шумског подручја нису уређене, не постоје важећи програми газдовања и општа основа. Површина шума у приватној својини према подацима Републичког геодетског завода, Службе за катастар непокретности, износи 55.362 ha. Однос државних и приватних шума Моравског шумског подручја је 46,5 % :53,5 %. Процењена шумовитост подручја је 30 %. Шуме у приватној својини далеко заостају за државним шумама овог подручја где се мерама неге, пошумљавањем голети и мелиорацијом деградираних шума позитивно утицало на стање шума и по запремини и по квалитету. У последњих 30 година, обрасла површина у државном власништву повећана је за 4.448 ha, док је дрвна запремина већа за 2.628.459 m3.

Укупна површина шума, шумског земљишта и осталог земљишта у државном власништву подручја Градске општине Палилула је 198,45 ha, укупно обрасла површина је 189,48 ha, дрвна запремина је 22.038 m3, а запремински прираст 652 m3. Од укупно обрасле површине изданачке шуме заузимају 100,90 ha или 53%, вештачки подигнуте састојине 31,69 ha или 17%, док се шикаре и шибљаци налазе на 56,89 ha или 30%. Буква је најзаступљенија врста природних изданачких шума, док код вештачки подигнутих састојина преовлађује смрча. Шуме у приватној својини Градске општине Палилула заузимају површину од 1.519,09 hа, на подручју 15 КО, на укупано 6.143 КП. Просечна површина парцеле у приватном власништву је 24,7ари. Незадовољавајући квалитет приватних шума, неуређене приватне шуме, односно непостојање основа и програма газдовања приватних шума, нерешени имовински односи и уситњеност парцела отежавају газдовање овим шумама. Власници шума су, често, у отежаним привредним и друштвеним условима у окружењу, приморани да из својих шума узимају више него што то стање ових шума омогућава. Однос према шуми без обзира на својински однос мора бити једнак. Принцип одрживог газдовања шумама мора бити примењен и у приватним шумама, а то је и дугорочни интерес њихових власника. Унапређење стања приватних шума и решавање постојећих проблема могуће је само уз добру комуникацију, разумевање и сарадњу власника шума и шумара. ЈП ''Србијашуме'', ШГ ''Ниш'' власницима приватних шума, односно сопственицима шума, пружа стручну и саветодавну подршку у газдовању шумама. Предузеће, по захтевима власника, обавља послове дознаке стабала за сечу, жигосање дрвних сортимената и издавање пропратница, врши стручне увиђаје. Обавеза запослених на пословима у приватним шумама је, такође, информисање надлежног републичког шумарског инспектора о утврђеним незаконитим радњама у приватним шумама. Предузеће ради Годишње планове газдовања шумама, Програма подизања нових шума и унапређење постојећих шума и по захтевима и програмима врши поделу шумских садница власницима за пошумљавање необраслог земљишта одговарајуће категорије за шумску производњу. Шумско газдинство ''Ниш'' континуирано обавља послове на заштити државних шума од биљних болести и штетних инсеката, пожара и бесправних сеча, као и послове на гајењу шума. Благовременим и правилним извођењем мера неге шума повећава се стабилност и виталност, а умањује се могућност пропадања шума услед негативног деловања биотичких фактора. По речима Тање Радовановић, дипл.инж. шумарства из Шумског газдинства “Ниш“ у току је пријем захтева за дознаку стабала за сечу у 2015. години у шумама сопственика и подела бесплатног садног материјала власницима по примљеним захтевима за пошумљавање у пролеће. (ЕКОполис)